Emocionálna cesta

Emócie sú našou súčasťou a predsa nie každý človek je ochotný si ich pripustiť alebo ukázať. Starostlivo sa ich snažíme od útleho detstva potláčať, umlčovať a tvárime sa, že mnohé neexistujú. Považujeme ich za našich nepriateľov, odháňame ich alebo ich jednoducho ignorujeme. Každý z nás je majstrom v potláčaní toho, čo naozaj cítime. Snažíme sa zakryť to, čo sme a navonok prezentujeme to, čo nie sme. A čo keď nám tieto emócie niečo signalizujú, čo keď nám chcú pomôcť uvedomiť si naše vnútro, naše potreby, naše nesplnené túžby? V momente, keď sa objaví emócia, ktorá je nám nepohodlná alebo emócia, o ktorej si myslíme, že je v danom momente nevhodná, riešime to rôznymi spôsobmi – prejedaním, hyperaktivitou, nadmernou prácou, alkoholom, fajčením a pod.

Emocionálna cesta nám umožňuje uvoľniť na povrch emócie, ktoré nám v určitom momente nášho života spôsobili vnútornú bolesť. Tým, že sme ich dlhodobo neriešili, potláčali, dali sme šancu vzniku rôznym ochoreniam. Emocionálna cesta tieto emócie postupne nanovo otvára, človek prechádza niekoľkými emocionálnymi vrstvami až nakoniec prechodom cez zónu neznáma sa postupne dostáva do svojho najvnútornejšieho zdroja, do svojej duše. Často krát sú to len jemné pocity, ale mnohokrát je to veľmi silný pocit charakterizujúci nás ako niečo veľmi pozitívne a nekonečné. Každý svoj zdroj preciťuje inak, ale často je to nekonečný pokoj, radosť, uvoľnenie, láska.

Precítením nášho vnútorného zdroja končí prvá etapa procesu, cieľom ktorej je uvedomiť si čím alebo kým skutočne sme. Pri prechode jednotlivými emocionálnymi vrstvami sa nám v určitom momente v našom vedomí vybaví spomienka a osoba, ktorá má niečo dočinenia s naším problémom. Podstatným momentom pri akomkoľvek type cesty je odpustenie. Tomu predchádza opätovné prežitie negatívneho zážitku, otvorená a úprimná komunikácia s osobou, ktorá nám traumu alebo negatívny zážitok spôsobila. Je daná možnosť povedať všetko, čo musí byť v súvislosti s daným problémom zo srdca povedané a vypočuť si, čo musí byť z úrovne vyššieho ja vypočuté. Odpustením sa situácia alebo záležitosť definitívne uzatvára, prebieha vyčistenie na bunkovej úrovni.